WKC 2014 World Championship Results

The World Karate and Kickboxing Commission World Championships was a huge success. Thank you to all the competitors, coaches, and most of all our volunteers for a fun time. It couldn’t have been done without you; well done everyone!

 

FORMS DIVISIONS – BOYS

Junior Boys Classical Kata

Bradley Chaput – Canada

Jacob Fazekas – Canada

Alexandre Drouin – Canada

Boys 10 and under Hardstyle Forms

Manic Noel – Canada

Nicolas Couture – Canada

Adam Chaoui – Canada

Boys 10 and under Traditional Weapons

Manic Noel – Canada

Malik Thomas – Canada

Adam Chaoui – Canada

Boys 12 and under Hardstyle Forms

Justin Phetramphanh – Canada

Zachary Jarvis – USA

Olivier Allard – Canada

Boys 12 and under Chinese Style

Cedric Adams – Canada

Tyler Boucher – Canada

Liam North – Canada

Boys 12 and under Korean Forms

Roger Reppuhn – USA

Liam North – Canada

Dakota Quinlan – USA

Boys 12 and under Freestyle

Justin Petramphanh – Canada

Ty Pravong – Canada

Cedric Adams – Canada

Boys 12 and under Extreme Forms

Justin Phetramphanh – Canada

Luka Arezina – Canada

Manic Noel – Canada

Boys 12 and under Traditional Weapons

Zachary Jarvis – USA

Justin Phetramphanh – Canada

Cedric Adams – Canada

Boys 12 and under Creative Weapons

Ty Pravong  -Canada

Justin Cicciu – Canada

Jeremy Ouellette – Canada

Boys 12 and under Musical Weapons

Justin Phetramphanh -Canada

Justin Cicciu – Canada

Jeremy Ouellette – Canada

Boys 13-15 Hardstyle Forms

Raven Wheesk – Canada

Justin Liu – Canada

Bradley Chaput – Canada

Boys 13-15 Chinese Forms

Hector Dervishaj – Germany

Aiden Lavoie – Canada

Kurtis Trottier – Canada

Boys 13-15 Korean Forms

Raven Wheesk – Canada

Christopher Gorham – USA

Nathan Woods – USA

Boys 13-15 Freestyle Forms

Raven Wheesk – Canada

Callum Rollings – Canada

Lou Pascal Poulin – Canada

Boys 13-15 Extreme Forms

Jason O’Keeffe – Ireland

Callum Rollings – Canada

Lou Pascal Poulin – Canada

Boys 13-15 Traditional Weapons

Raven Wheesk – Canada

Justin Liu – Canada

Louis Angers – Canada

Boys 13-15 Creative Weapons

Alexandre Chagnard – Canada

Raven Wheesk – Canada

Justin Liu – Canada

Boys 13-15 Musical Weapons

Alexandre Chagnard – Canada

Raven Wheesk – Canada

Grant Gauthier – Canada

Boys 16-17 Hardstyle Forms

Jeremie Monette – Canada

Nathaniel Evans-Whiles – England

Jean Simon Thibault – Canada

Boys 16-17 Chinese Forms

Nathaniel Evans-Whiles – England

Dale White – Ireland

Boys 16-17 Korean Forms

Hector Jordan – Canada

Boys 16-17 Free Style Forms

Jeremie Monette – Canada

Boys 16-17 Traditional Weapons

Chad Patry Dontigny – Canada

Jeremie Monette – Canada

Nathaniel Evan-Whiles – England

Boys 16-17 Creative Weapons

Chad Patry Dontigny – Canada

Jean Simon Thibault – Canada

Joshua Wong – Canada

Boys 16-17 Musical Weapons

Nathaniel Evan-Whiles – England

Rory Morris – England

Chad Patry Dontigny – Canada


FORMS DIVISIONS – GIRLS

Junior Girls Classical Kata

Rose Rheaume – Canada

Marissa Meandro – Canada

Abby Morneau – Canada

Girls 10 and under Hardstyle Forms

Kylla Milot – Canada

Anais Brault – Canada

Mateja Elaschuk – Canada

Girls 10 and under Traditional Weapons

Kylla Milot – Canada

Mateja Elaschuk – Canada

Sale Berube – Canada

Girls 12 and under Hardstyle Forms

Andrea Elaschuk – Canada

Marissa Meandro – Canada

Jennifer Liu – Canada

Girls 12 and under Chinese Style

Kaelyn Kowalski – USA

Sidney MacNeill – Canada

Jayden Rivers – Canada

Girls 12 and under Korean Forms

Tiffany Cherney – USA

Sale Berube – Canada

Kaitlyn Monroe – USA

Girls 12 and under Freestyle

Mateja Elaschuk – Canada

Andrea Elaschuk – Canada

Sophie Earls – Ireland

Girls12 and under Extreme Forms

Kylla Milot – Canada

Anais Brault – Canada

Naomie Smith – Canad

Girls 12 and under Traditional Weapons

Marissa Meandro – Canada

Jennifer Liu – Canada

Andrea Elaschuk – Canada

Girls 12 and under Creative Weapons

Andrea Elaschuk  -Canada

Jennifer Liu – Canada

Mateja Elaschuk – Canada

Girls 12 and under Musical Weapons

Andrea Elaschuk -Canada

Kaelyn Kowalski – USA

Mateja Elaschuk – Canada

Girls 13-15 Hardstyle Forms

Stephany Mercier – Canada

Emily Mussio – Canada

Rose Rheaume – Canada

Girls 13-15 Chinese Forms

Emilie Lavoie – Canada

Cassyra Walia – Canada

Megan Bowman – Canada

Girls 13-15 Korean Forms

Cassyra Walia – Canada

Myah Walia – Canada

Lynn Degroot – USA

Girls 13-15 Freestyle Forms

Emily Mussio – Canada

Stephany Mercier – Canada

Emilie Lavoie – Canada

Girls 13-15 Extreme Forms

Rose Rheaume – Canada

Emily Mussio – Canada

Emilie Lavoie – Canada

Girls 13-15 Traditional Weapons

Stephany Mercier – Canada

Emily Mussio – Canada

Alexis McCreath-Frangakis – Canada

Girls 13-15 Creative Weapons

Stephany Mercier – Canada

Emily Mussio – Canada

Alexis McCreath-Frangakis – Canada

Girls 13-15 Musical Weapons

Rose Rheaume – Canada

Stephany Mercier – Canada

Alexis McCreath-Frangakis – Canada

Girls 16-17 Hardstyle Forms

Elise Lariviere – Canada

Alexandra Blain – Canada

Jessica Grant – Ireland

Girls 16-17 Chinese Forms

Sara Gratton – Canada

Girls 16-17 Korean Forms

Sara Gratton – Canada

Girls 16-17 Free Style Forms

Jessica Grant – Ireland

Georgie Weissgerber – USA

Alexandra Blain – Canada

Girls 16-17 Extreme Forms

Alexandra Blain – Canada

Jessica Grant – Ireland

Girls 16-17 Traditional Weapons

Brianna Smith – Canada

Vicky Lavoie – Canada

Lauren Iwamoto – Canada

Girls 16-17 Creative Weapons

Jessica Grant – Ireland

Vicky Lavoie – Canada

Alexandra Blain – Canada

Girls 16-17 Musical Weapons

Elise Lariviere – Canada

Alexandra Blain – Canada

Jessica Grant – Ireland


FORMS DIVISIONS – MEN

Adult Men Classical Kata

Ryan Shields – Canada

Andrew Cabilan – Canada

Anthony Merricks – USA

Men 18-34 Hardstyle Forms

Andrew Cabilan – Canada

Ryan Shields – Canada

Anthony Merricks – USA

Men 18-34 Chinese Forms

Kayham Gulmez – Germany

Nicholas Waite – Canada

Men 18-34 Korean Forms

Corwin Holzmann-Crass – USA

Andrew Cabilan – Canada

Jeffrey Muir – Canada

Men 18-34 Traditional Weapons

Alexandre Baril – Canada

Ryan Shields – Canada

Michael Palitti – Canada

Men 18-34 Creative Weapons

Alexandre Baril – Canada

Nicholas Waite – Canada

George Max Wade – USA

Men 18-34 Musical Weapons

Alexandre Baril – Canada

Men 35 and over Traditional Forms

Andrew Cabilan – Canada

Kirk Rehn – USA

Nicholas Waite – Canada

Men 35 and over Traditional Weapons

Michael Palitti – Canada

Sylvain Lecompte – Canada

Jon McFarland – USA

Men 35 and over Creative Weapons

Michael Palitti – Canada

Nicholas Waite – Canada

Simon Carrier – Canada

Men 42 and over Traditional Forms

Reggie Walden – USA

John McLaughlin – Canada

Dave Morris – England

Men 42 and over Traditional Weapons

Jon McFarland – USA

John McLaughlin – Canada

Kevin Johannes – USA

Men 42 and over Creative Weapons

Jon McFarland – USA

John McLaughlin – Canada

Kevin Johannes – USA


FORMS DIVISIONS – WOMEN

Adult Women Classical Kata

Terry Barroso – Mexico

Katie Murphy – USA

Maeghen Cotterill – Canada

Women 18-34 Hardstyle Forms

Tressa Young – Canada

Rena Truesdale – USA

Terry Barroso – Mexico

Women 18-34 Chinese Forms

Tressa Young – Canada

Wiebke Newmann – Germany

Linda Young – Canada

Women 18-34 Korean Forms

Jalyn Croft – USA

Maeghen Cotterill – Canada

Women 18-34 Freestyle Forms

Katie Murphy – USA

Women 18-34 Extreme Forms

Tressa Young – Canada

Women 18-34 Traditional Weapons

Andrea Carey – Canada

Rena Truesdale – USA

Marie Pier Pilon – Canada

Women 18-34 Creative Weapons

Andrea Carey – Canada

Marie Pier Pilon – Canada

Women 18-34 Musical Weapons

Tressa Young – Canada

Andrea Carey – Canada

 

Women 35 and over Traditional Forms

Katie Murphy – USA

Melissa DeVylder – Canada

Terry Barroso – Mexico

Women 35 and over Traditional Weapons

Julie Anctil – Canada

Katie Murphy – USA

Susan Wackett – USA

Women 35 and over Creative Weapons

Heather Liabotis – Canada

Kris Pilgrim – USA

Women 42 and over Traditional Forms

Heather Liabotis – Canada

Susan Wankett – USA

Linda Young – Canada

Women 42 and over Traditional Weapons

Heather Liabotis – Canada

Susan Wankett – USA

Kris Pilgrim – USA

Women 35 and over Creative Weapons

Heather Liabotis – Canada

Linda Young – Canada

Josee Charette – Canada

POINT FIGHTING – BOYS

Boys 12 and under -25 kg

Christopher Chabot – Canada

Robin Sim – Northern Ireland

Calum Timmins – England

Kaleb Hihnala – Canada

Boys 12 and under -30 kg

Patrick Gourde – Canada

Dillon Whelan – Ireland

Damien McGuigan – Northern Ireland

Luka Arezina – Canada

Boys 12 and under -35 kg

Lee Campbell – Northern Ireland

Harry Hart – England

Liam Timmons – England

Ammar Eibuzidi – Northern Ireland

Boys 12 and under -40 kg

Ryan Tinsley – England

Roger Reppuhn – USA

Deuce Jacobs – USA

Marko Arezina – Canada

Boys 12 and under -45 kg

Ryan Sharp – Northern Ireland

Darren Morrison – Canada

Jeremy Ouellette – Canada

Ty Pravong – Canada

Boys 12 and under -50 kg

Jordan Imbrush – England

Ethan Gilbert – England

Cedric Lessard – Canada

Gabor Farkos – Ireland

Boys 12 and under +50 kg

Kaid Boxall – Canada

Tieran Weldon – Ireland

Nate Prabst – USA

Justin Cicciu – Canada

Cadet Boys 13-15 -45 kg

Andrew Powell – Canada

Garth Hendrey – Scotland

Aiden Hart – England

Jordan McEvoy – Ireland

Cadet Boys 13-15 -50 kg

Luke Smith – Ireland

Christian Farrelly – Ireland

Jake Garnell – England

Lee Byrne – Ireland

Cadet Boys 13-15 -55 kg

Daniel Wiglesworth – England

Antoine Berube – Canada

Aaron O’Reilly – Ireland

Louis Cassidy – Ireland

Cadet Boys 13-15 -60 kg

Dean Sutherland – Scotland

Andrew Bateman – England

Greg Overend – Canada

Sean Ryan – Ireland

Cadet Boys 13-15 -65 kg

Christopher Gorhan – USA

John Featherston – Ireland

Peter Lamb Fagan – Ireland

Sebastian Couture – Canada

Cadet Boys 13-15 +65 kg

Peter Carr – Ireland

Brandon Hamerlove – England

Goran Hinic – Canada

Ashley Greaves – England

Junior Boys 16-17 -55 kg

Sam McDonald – Ireland

Joshua Wong – Canada

Junior Boys 16-17 -60 kg

Dale White – Ireland

Reece Wogan – Ireland

Alex Bynne – Ireland

Christopher Lennon –

Junior Boys 16-17 -65 kg

Jordan White – Ireland

Adam Connell – Ireland

Ryan Vallee – Canada

Lloyd Lynch – Ireland

Junior Boys 16-17 -70 kg

Sean O’Hare – Ireland

Tareq Abu Khadra – Canada

Philipp Loska – Germany

Declan Hince – England

Junior Boys 16-17 +70 kg

Spencer Cunningham – Canada

Hector Jordan – Canada

Jeremie Monette – Canada


POINT FIGHTING – GIRLS

Girls 12 and under -25 kg

Mia Woodward – England

Abbie Forde – Northern Ireland

Tori O’Connor – Ireland

Ellie Chester – Ireland

Girls 12 and under -30 kg

Abby Morneau – Canada

Sarah Murray – Ireland

Naoise Colvin – Ireland

Zara Jones – Ireland

Girls 12 and under -35 kg

Sophie Earls – Ireland

Trista Gombai – Canada

Kym Doyle – Ireland

Alanna White – Ireland

Girls 12 and under -40 kg

Katie Chester – Ireland

Paris Hughes – England

Kristin Hensil – Germany

Marin Netterfield – Canada

Girls 12 and under -45 kg

Tiffany Chemey– USA

Emma Coughlan – Engalnd

Rebecca Lamb Fagan – Ireland

Erica Roote – Canada

Girls 12 and under -50 kg

Jennifer Liu – Canada

Erin O’Connel – Ireland

Macy Wood – England

Holly Shaw – Ireland

Julia Schumm – Canada

Girls 12 and under +50 kg

Megan Temple – Ireland

Emma Bonelli – Canada

Skylar Short – USA

Jayden Rivers – Canada

Cadet Girls 13-15 -45 kg

Emma McGillowan – Northern Ireland

Michelle Klaman – Germany

Kaylin Leggett – Ireland

Kaleigh Prieur – Canada

Cadet Girls 13-15 -50 kg

Rhiannon Foote – Canada

Rose Rheaume – Canada

Myah Walia – Canada

Amy Wall – Ireland

Cadet Girls 13-15 -55 kg

Anne-Sara Cayer – Canada

Emily Mussio – Canada

Clara O’Deherty – Ireland

Cassyra Walia – Canada

Cadet Girls 13-15 -60 kg

Sophia Santaguida – Canada

Ava Horvath – Canada

Mariah Warmon-Brown – USA

Alexis McCreath-Frangakis – Canada

Cadet Girls 13-15 +60 kg

Jessica Waite – England

Tau Zahab – Canada

Laura Herzog – Germany

Jade Hawthorne – Northern Ireland

Junior Girls 16-17 -55 kg

Amanda Buskey – Canada

Lillie Proksch – Canada

Junior Girls 16-17 -60 kg

Elise Lariviere – Canada

Claudia Schumm – Canada

Junior Girls 16-17 -65 kg

Ayantu Yeshitla – Canada

Sarra Gratton – Canada

Junior Girls 16-17 +65 kg

Danielle McConachie – Canada

Brianna Smith – Canada

Franziska Weyland – Germany

Nataja Ismail – England


POINT FIGHTING  – MEN

Men 18-34 -60 kg

Zack Koppa – USA

Ciaran Smith – Northern Ireland

Men  18-34 -65 kg

Robbie Lavoie – Canada

Joe Doyle – Ireland

Devon Imbusch – England

Andrew Minihan – Ireland

Men 18-34 -70 kg

Jonathan Milot – Canada

Stephen Brett – Northern Ireland

Patrick Mulligan – Ireland

Eddie Lawlor – Ireland

Men 18-34 -75 kg

Cody Diesbourg – Canada

Scott Love – England

Michael Walters – England

David Wakan – Germany

Men 18-34 -80 kg

Shane Lynch – Ireland

Oisin Tully – Ireland

Mathieu Williams – USA

Steven Murry – Germany

Men 18-34 -85 kg

Richard Plowden – USA

Nathan Torn – USA

Ross Cooke – USA

Stephen Jones – Ireland

Men 18-34 -90 kg

Anthony Merricks – USA

George Max Wadee – USA

Daire Lawless – Ireland

Kevin White – Ireland

Men 18-34 +90 kg

Tom Roberts – Canada

Benjamin Clark – England

Alexandre Baril – Canada

David Matthews – Ireland

Men 35 and over -75 kg

Neil Sass – England

Bernard Duffy – Ireland

James Crowley – Ireland

Stephen Large – Ireland

Men 35 and over -85 kg

Nathan Thorn – USA

Alex Gresty – England

Sylvain Lecompte – Canada

Robert Devane – Ireland

Men 35 and over +85 kg

Darren Bake – England

Tom Roberts – Canada

Ciaran McArol – Ireland

Simon Forde – Northern Ireland

Men 42 and over -75 kg

Bernard Duffy – Ireland

James Crowley – Ireland

Lee Fitzsimmons – Ireland

Mark Rowe – Ireland

Men 42 and over -85 kg

Umesa Patel – England

Volez Hoger – Germany

Glen Chegwidder – Ireland

Naiem Qureshi – Northern Ireland

Men 42 and over +85 kg

Jesus Ortega – Mexico

Tobias Horn – Germany

Jon Boxall – Canada

Herbert Rubwer – Germany

Men 48 and over -75 kg

Roger Steckly – Canada

Men 48 and over -85 kg

Reggie Walden – USA

Men 48 and over +85 kg

Tonel Baldwin – England

Kurt Wieburg – England


POINT FIGHTING – WOMEN

Women 18-34 -50 kg

Catherine Brady – Ireland

Nicola Kurtz – Ireland

Sarah Raymond – Canada

Chloe Love – England

Women  18-34 -55 kg

Tressa Young – Canada

Lindey Kane – Ireland

Martine Goss – Ireland

Laura Pulido – USA

Women 18-34 -60 kg

Elyse Gorrell – Canada

Jade Dunleavy – Ireland

Natalia Klex Wisnieuski – USA

Nakita Khan – England

Women 18-34 -65 kg

Morgan Plowden – USA

Melissa DeVylder – Canada

Women 18-34 -70 kg

Christina Goltzsch – Germany

Samantha Humphries – Canada

Women 18-34 +70 kg

Gaynor Morgan – England

Megan Rogers – Ireland

Kris Pilgrim – USA

Carmel Rouhani – Canada

Women 35 and over -60 kg

Donna Whittingham – England

Martina Goss – Ireland

Melissa Holdee – Ireland

Women 35 and over +60 kg

Susan Wackett – USA

Melissa DeVylder – Canada

Kris Pilgrim – USA

Dana Broadhead – Canada

Women 42 and over -60 kg

Donna Whittingham – England

Viola Birkhead – Ireland

Women 42 and over +60 kg

Kris Pilgrim – USA

Angela Brown – USA

Susan Wackett – USA

Elizabeth Perez-Colon – USA


LIGHT CONTACT – BOYS

Boys 12 and under -25 kg

Christopher Chabot – Canada

Robin Sim – Northern Ireland

Sean Kelly – Ireland

Luca Guida – USA

Boys 12 and under -30 kg

Dylan Barrett – England

Patrick Gourde – Canada

Lewis Temple – Ireland

Tejay Bacon – England

Boys 12 and under -35 kg

Harry Hart – England

Ryan Birkhead – Ireland

Keiren Sutherland – Canada

Bryron McGuire – Ireland

Boys 12 and under -40 kg

Jamie Sutherland – Scotland

Deuce Jacobs – USA

Sean Plunkett – Ireland

Rhane Daly Stevens – Canada

Boys 12 and under -45 kg

Ryan Sharp – Northern Ireland

Nico Campagna – Canada

Ross Fagan – Ireland

Scott Lynch – Ireland

Boys 12 and under -50 kg

Calvin Foote – Canada

Ga’bor Farkos – Ireland

Kaleb Desrochers – Canada

Robbie Hughes – Canada

Boys 12 and under +50 kg

Mert Ali Ozturk – Germany

Nate Prabst – USA

Brooklyn Chamberlain – England

Tieran Weldon – Ireland

Cadet Boys 13-15 -45 kg

Andrew Powell – Canada

Jordan McEvoy – Ireland

Garth Hendrey – Scotland

Daniel Brady – Ireland

Cadet Boys 13-15 -50 kg

Luke Smith – Ireland

Christian Farrelly – Ireland

Ryan Keegan – Ireland

Lee Byrne – Ireland

Cadet Boys 13-15 -55 kg

Aaron O’Reilly – Ireland

John Paul Wilson – England

Andrew Ewan – Scotland

Daniel Wiglesworth – England

Cadet Boys 13-15 -60 kg

Dean Sutherland – Scotland

Darren McGonagle – Northern Ireland

Niall Carroll – Ireland

Sean Ryan – Ireland

Cadet Boys 13-15 -65 kg

John Featherston – Ireland

Kaan Canbaz – Germany

Cadet Boys 13-15 +65 kg

Peter Carr – Ireland

Goran Hinic – Canada

Ashley Greaves – England

Dermot Brady – Ireland

Junior Boys 16-17 -55 kg

Sam McDonald – Ireland

Junior Boys 16-17 -60 kg

Reece Wogan – Ireland

Junior Boys 16-17 -65 kg

Lloyd Lynch – Ireland

Adam Connell – Ireland

Mark Ryan-Keane – Ireland

Junior Boys 16-17 -70 kg

Philipp Loska – Germany

Tareq Abu Khadra – Canada

Junior Boys 16-17 +70 kg

Tyson Hirscher – Canada

Spencer Cunningham – Canada


LIGHT CONTACT – GIRLS

Girls 12 and under -25 kg

Mia Woodward – England

Sidney MacNeill – Canada

Tori O’Connor – Ireland

Ellie Chester – Ireland

Girls 12 and under -30 kg

Sarah Murray – Ireland

Leah Loughman – Ireland

Jessica Woods – Northern Ireland

Alyssa Talbot – England

Girls 12 and under -35 kg

Sophie Earls – Ireland

Alanna White – Ireland

Kym Doyle – Ireland

Lilles Adude –USA

Girls 12 and under -40 kg

Katie Chester – Ireland

Lilly Harrison – England

Marin Netterfield – Canada

Yasmeena Adude – USA

Girls 12 and under -45 kg

Tiffany Chemey – USA

Andrea Elaschuk – Canada

Chantelle Kinnersley – Northern Ireland

Roisin Brady – Ireland

Girls 12 and under -50 kg

Macy Wood – England

Jennifer Liu – Canada

Julia Schumm – Canada

Holly Shaw – Ireland

Girls 12 and under +50 kg

Emily Valance – Canada

Megan Temple – Ireland

Skylar Short – USA

Niamh Ryan – Ireland

Cadet Girls 13-15 -45 kg

Shannon Bacon – England

Emma McGillowan – Northern Ireland

Michelle Klaman – Germany

Cadet Girls 13-15 -50 kg

Amy Wall – Ireland

Chloe Lawlor – Ireland

Rhiannon Foote – Canada

Chloe Bishop – Ireland

Cadet Girls 13-15 -55 kg

Emily Mussio – Canada

Sammi-Jay Woodrup – England

Lynne Degroot – USA

Andi Gibson – Ireland

Cadet Girls 13-15 -60 kg

none

Cadet Girls 13-15 +60 kg

Alexis McCreath- Frangakis – Canada

Laura Herzog – Germany

Aynur Ozturk – Germany

Junior Girls 16-17 -55 kg

Amanda Buskey – Canada

Junior Girls 16-17 -65 kg

Ayantu Yeshitla – Canada

Junior Girls 16-17 +65 kg

Franziska Weyland – Germany

Danielle McConachie – Canada


LIGHT CONTACT – MEN

Men 18-34 -60 kg

none

Men  18-34 -65 kg

Joe Doyle – Ireland

Lewis Mulhall – England

Dean Imbusch – England

Men 18-34 -70 kg

Eddie Lawlor – Ireland

Christopher Murr – Germany

Patrick Mulligan – Ireland

Bradley Dimic – Canada

Men 18-34 -75 kg

Harris Edwards III – USA

Freddie Grant – Ireland

Dave Percy – Canada

Sean Murray – Ireland

Men 18-34 -80 kg

Oisin Tully – Ireland

Shane Lynch – Ireland

Michael Rathrow – USA

Jak Longwearth – England

Men 18-34 -85 kg

Jake Kackson – Ireland

Manfred Boyd – Germany

Don Tootell – England

Niklus Engelhardt – Germany

Men 18-34 -90 kg

Daire Lawless – Ireland

Zak Brindle – England

Men 18-34 +90 kg

Darren Donnell – Northern Ireland

Michael Tryhona – Canada

David Matthews – Ireland

Men 35 and over -75 kg

Dave Percy – Canada

Raymond Forde – Northern Ireland

Gary Dickson – Northern Ireland

Daniel Donahue – Ireland

Men 35 and over -85 kg

Manfred Boyd-Sasta – Germany

Wendell Schumm – Canada

Audreas Fizder – Germany

Robert Devane – Ireland

Men 35 and over +85 kg

Simon Forde – Northern Ireland

David Greenhall – England

Jeff Muir – Canada

Men 42 and over -75 kg

Harris Edwards Jr.– USA

Les Fitzsimmons – Ireland

Men 42 and over -85 kg

Niall Malone – Ireland

Damian Goad – Ireland

David Berry – England

Men 42 and over +85 kg

Manfred Boyd – Germany

Denver Hawthorne – Northern Ireland

William Frohriep – USA

Men 48 and over -75 kg

Harris Edwards Jr.- USA

Roger Steckly – Canada


LIGHT CONTACT – WOMEN

Women 18-34 -50 kg

Chloe Love – England

Kristin Burns – Canada

Shauna Fitzsimmons – Ireland

Nicola Kurtz – Ireland

Women  18-34 -55 kg

Lindey Kane – Ireland

Sydney Bosch – Canada

Laura Pulido – USA

Women 18-34 -60 kg

Meaghan Cotterill – Canada

Britta Johansen – Germany

Sandra Resler – Germany

Women 18-34 -65 kg

Ann Kristin Muglich – Germany

Ayantu Yeshitla – Canada

Women 18-34 -70 kg

Christina Goltzsch – Germany

Malaine Logan – Canada

Samantha Humphries – Canada

Women 18-34 +70 kg

Gaynor Morgan – England

Kris Pilgrim – USA

Helen Denveth – England

Helen Cooney – England

Women 35 and over -60 kg

Britta Johannsen – Germany

Sharon Doherty – Ireland

Bianca Aust – Germany

Women 35 and over +60 kg

Kris Pilgrim – USA

Nicola Evans – Scotland

Mary Boylan – Ireland

Women 42 and over +60 kg

Kris Pilgrim – USA

Louise O’Donnel – Ireland

Melanie Carroll – England

Sinead Courtney – Ireland

 

Notes

If you would like to share some of your fun moments from the WKC 2014 World Championships on our website and Facebook page, please submit your video or pictures by email to us at info@douvris.com.

If you see a discrepancy in the results, please contact us so we may review and update as needed.